Opis szczegółowy
Mazurska Przygoda: Historia, Przyroda i Żeglarski Klimat
DZIEŃ I:
Zbiórka i wyjazd w kierunku św. Lipka
Wczesnym rankiem wyruszamy na naszą niezwykłą podróż po Mazurach – krainie tysiąca jezior, zamków, klasztorów i tajemniczych budowli wojennych.
Święta Lipka – Perła Baroku
Pierwszym punktem naszej podróży jest Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, jedno z najwspanialszych dzieł późnego baroku w Polsce. Poznamy niezwykłą historię tego miejsca sięgającą XIV wieku oraz wysłuchamy koncertu organowego w bazylice z XVII wieku, której wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i kunsztowną polichromią. Spacerując krużgankami klasztoru, poczujemy duchową atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Legenda głosi, że pewien więzień, skazany na śmierć, wyrzeźbił figurkę Matki Boskiej, która cudownie pojawiła się na lipie – stąd nazwa miejscowości.
Zamek w Reszlu – Gotycka Twierdza Biskupów Warmińskich
Następnie udajemy się do Reszla, gdzie zwiedzimy XIV-wieczny Zamek Biskupów Warmińskich. Podczas spaceru po warowni poznamy burzliwą historię zamku, zobaczymy krzyżackie lochy i słynną tablicę astronomiczną wykonaną przez Mikołaja Kopernika. Z wieży zamkowej rozpościera się wspaniały widok na okolicę .W zamku więziono Barbarę Zdunk – ostatnią kobietę w Europie spaloną na stosie za czary w 1811 roku. Po zwiedzaniu zamku udamy się na krótki spacer po urokliwym Reszlu, a następnie czas wolny na kawę i lokalne przysmaki w jednej z pobliskich kawiarni.
Wilczy Szaniec – Kwatera Hitlera w Gierłoży
Po przerwie przejedziemy do Wilczego Szańca, dawnej kwatery Adolfa Hitlera. To właśnie tutaj w 1944 roku miał miejsce słynny zamach na Führera, przeprowadzony przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Zwiedzając kompleks bunkrów ukrytych w mazurskich lasach, dowiemy się więcej o tajemnicach II wojny światowej i znaczeniu tego miejsca dla historii Europy. Wilczy Szaniec składał się z ponad 200 budynków, a cała okolica była naszpikowana minami, aby uniemożliwić atak aliantów. Po dniu pełnym wrażeń udajemy się do hotelu w okolicach Giżycka, gdzie zjemy smaczną regionalną kolację i odpoczniemy przed kolejnym dniem podróży.
DZIEŃ II
Giżycko – Twierdza Boyen
Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Twierdzy Boyen – XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji w kształcie gwiazdy, otoczonej wysokimi murami i wałami ziemnymi. Spacerując po bastionach i podziemnych tunelach, poznamy historię strategicznej roli tej budowli i jej udziału w I wojnie światowej. Twierdza została zbudowana na planie gwiazdy, co utrudniało ataki wroga i zwiększało jej obronność .Po zwiedzaniu twierdzy przejdziemy do zabytkowego Mostu Obrotowego, jednego z nielicznych w Europie, który otwierany jest ręcznie! Obejrzymy jego mechanizm w akcji, a następnie przejdziemy spacerem wzdłuż Kanału Łuczańskiego .Zamek Krzyżacki który powstał w XIV wieku jako warownia Zakonu Krzyżackiego,
Mikołajki – Mazurska Stolica Żeglarstwa
Po zwiedzaniu Giżycka wyruszymy do Mikołajek, urokliwego miasteczka nad Jeziorem Mikołajskim. Spacerując promenadą, odwiedzimy Aleję Żeglarską oraz Wioskę Żeglarską, gdzie zobaczymy zacumowane jachty i poczujemy wyjątkowy klimat mazurskich portów. Aby w pełni doświadczyć piękna Mazur, popłyniemy w rejs statkiem po Jeziorze Śniardwy – największym jeziorze w Polsce. Podczas rejsu będziemy mogli podziwiać malowniczą panoramę oraz zrelaksować się na wodzie
Po rejsie będzie czas na indywidualne zwiedzanie, zakup pamiątek i skosztowanie regionalnych przysmaków, takich jak świeżo złowione ryby czy mazurskie sękacze.
Po pełnym wrażeń dniu wyruszamy w drogę powrotną, planowany przyjazd w godzinach wieczornych.